Skaitykite kita kalba: 

Akmeninė rotonda – Pirmojo pasaulinio karo Marggrabowos (dabar – Olecko) apskrities aukų paminklas, pastatytas 1925–1927 metais. 1925 metų liepos 19 dieną buvo padėtas pirmasis pamatų akmuo, o 1927 m. rugsėjo 11 dieną šio antrojo pagal dydį (20 m pločio ir 10 m aukščio) monumento statyba buvo galutinai baigta. Marggrabowos paminklo statybą nuo 1921 metų inicijavo seniūnas Bruno Wachsmannas, o finansavo veteranų organizacijos. Paminklas pastatytas ant kalvos, prie Didžiojo Olecko ežero, tarp Geldapės kelio ir miesto paplūdimio. Aplinkui buvo gausu sporto ir pramogų zonų su olimpinio dydžio stadionu, lengvosios atletikos ir parkūro bėgiojimo takais, miesto šaudykla, teniso kortais bei tinklinio ir futbolo aikštėmis. Kompleksą papildė jaunimo zona, vasaros paviljonas ir didelis parkas.

Paminklui suteikta pusiau apvalios rotondos forma su šešiomis didelėmis angomis, užbaigtomis smailiomis arkomis. Statyboje buvo naudojami vietos akmenys, kurie ir tapo rotondos simboliu. Viršuje išraižytas užrašas: „Herr Gott, erhöre unsere Flehen, lass wider ein starkes Deutschland“ (liet. „Dieve, išgirsk mūsų prašymą ir padaryk taip, kad Vokietija vėl būtų stipri“). Ant platformos, į kurią vedė platūs laiptai, stovėjo masyvus postamentas su amžinąja liepsna. Statinius supo akmeniniai takai, kurie baigėsi nusileidimu aukštais laiptais stadiono ir už jo tyvuliuojančio ežero link. Prieš monumentą buvo didelė aikštė, kurioje vyko, pvz., politiniai susirinkimai, jubiliejiniai susitikimai ir šokiai.

Paminklas išliko. XX amžiaus 7-ąjį dešimtmetį buvo sujungti postamentas su amžinąja liepsna ir akmenyse iškalti kardai, puošiantys tris vertikalius statinio stulpus. Monumentali forma, dydis, medžiaga, supantis parkas su sporto ir pramogų kompleksu daro statinį labai įspūdingą. Jis yra vienas iš nedaugelio išlikusių Pirmojo pasaulinio karo aukų paminklų Šiaurės Rytų Lenkijos regione.