Keliaujant po Lietuvą drąsiai galima rinktis atskiras temas – kulinarinis, dvarų, gamtinis turizmas. Kazlų Rūda taip pat siūlo net kelis maršrutus, tad galima čia sugrįžti ir kelis kartus.
Kazlų Rūdos girios garsios ne tik savo galingais medžiais, bet ir įvairiais kariniai objektais, bei partizanų istorijomis. Vienas ankstyviausių krašto karinių objektų, tai „Normandija – Nemunas” eskadrilės aerodromas. Antanavo dvaro pastatuose ir spirito varykloje II Pasaulionio karo metais buvo įsikūręs iš Alytaus perkeltas prancūzų eskadrilės padalinys. Tiesa, lėktuvai buvo laikomi ne dvaro teritorijoje. Aerodromas buvo įkurtas Užuoganų kaime, Antanavo seniūnijoje. Čia leidosi šios eskadrilės lėktuvai pasipildyti degalų ir bombų. Istoriniai šaltiniai teigia, jog vienas eskadrilės numuštas lėktuvas esą ir dabar skendi kitame Šešupės krante esančiame Žiūrių ežerėlyje.
Toliau keliaujame pažinti Lietuvos partizanų istorijos – aplankyti Aleksandro Grybino – Fausto bunkerį netoli Jūrės miestelio. Partizaninių kovų vietų rekonstruktoriaus Ramūno Skvirecko iniciatyva atkurtas bunkeris, jo tamsa ir požeminė drėgmė, primins kokiomis pasibaisėtinomis sąlygomis partizanams teko gyventi. Tiesa, atkurti A. Grybino – Fausto gyvenimo ir kovos kelią kur kas sunkiau, nei pasakoti apie kitus žymius partizanų vadus. Dienoraščių ir atsiminimų jis nerašė. KGB archyvuose jo bylos taip pat nėra – priešui narsiojo zanavyko nepavyko sučiupti gyvo. Užtat jo žūties vietos lankymas padeda istorijai gyvuoti.
Dar vėlesnės istorijos ir karinio paveldo objektai įsikūrę trikampyje tarp Višakio Rūdos, Kazlų Rūdos ir Agurkiškės. Tai buvęs karinis aerodromas, Runkių miške – buvusi desantininkų divizijos vadavietė (vadinamasis Brežnevo bunkeris), Gulioniškės kaime – buvusi sovietų generolų vila bei kareivinės, kiti kariniai objektai. Visi šie objektai kažkada buvo vieni svarbiausių „Kauno placdarmo”, pradėto statyti 1975 metais, dalimi. „Kauno placdarmas” turėjo užtikrinti žaibišką sovietinių desantininkų permetimą į Vakarų šalis. Iš viso turėjo būti pastatyta daugiau kaip 50 slaptų karinių objektų. Vėliau statyba dėl įvairių priežasčių buvo pristabdyta. Vadinamasis „Brežnevo bunkeris“ dabar yra rekonstruojamas, tačiau pačius smalsiausius, iš anksto susitarus vietos savininkai mielai pavedžios ir papasakos.
Na, o jei karinė tema jūsų nedomina – galima keltis laiko mašina dar anksčiau. Tarpukaryje Kazlų Rūda buvo nors ir neoficialiu, bet mėgstamu krašto kurortu. Kiekvieną sekmadienį čia iš Kauno atvykdavo vienadieniai nuotykių ieškotojai. Megzdavo romantiškas pažintis, kvėpuodavo pušynais, grybaudavo, uogaudavo. Kaune sklido kalbos, kad Kazlų Rūdoje vėžių ir žuvų yra kaip šieno. Visame pušyne kabėdavo hamakai ir grodavo orkestras, o ilgiau pasilikti norintiems vasarotojams buvo pastatyti specialūs pensionai.
Šį laikotarpį dabar Kazlų Rūdoje geriausiai reprezentuoja naujai įsikūrusio Turizmo informacijos centro pastatas, menantis svarbią miesto istoriją. Manoma, kad jis statytas XX a. pirmojo dešimtmečio pabaigoje – antrojo dešimtmečio pradžioje. 1918–1919 m. čia buvo įsikūrusi Kazlų Rūdos darbininkų atstovų taryba, iki 1934 m. name buvo Siaurųjų geležinkelių raštinė ir tarnautojų butai. Pastatas nenaudojamas stovėjo beveik 10 metų, tad ypač džiugus jo atgimimas.
Dar vienas tarpukario Lietuvos istorijos herojus – netoli Kazlų Rūdos Selemos kaime gimęs vienas aktyviausiai demokratines idėjas puoselėjusių XX a. Lietuvos politikų. Lankydami su Kazio Griniaus gyvenimu susijusias vietas (prezidento tėviškės perstatytą namą bei namą greta Alksniškėse, kuriame jis kurį laiką gyveno pašalintas iš prezidentų), turėsite progos geriau susipažinti su šia išskirtine asmenybe. Ir, žinoma, aplankyti jo palaidojimo vietą – Kazio Griniaus palaikai į Mančiagirės giraitę perkelti čia 1994 metais. Viskas čia tik yra 1 kilometro spinduliu.
Norintiems daugiau pamankštinti kojas Kazlų Rūda kviečia atvykti su dviračiais. Vienas iš maršrutų – 40 km ilgio, aplankantis daug gamtos ir istorijos objektų, nemažą dalį važiuojant miškais: Kazlų Rūda – poilsiavietė prie Jūrės tvenkinio – Vandenų piliakalnis – Višakio Rūda – Bagotoji – Antanavas – Kazlų Rūda. Tikrai išsami pažintis. Tiems, kas be dviračių skirtas pažintinis miško takas – jame ir apie medžius, ir apie partizanus, ir apie geležies gavybą sužinosite.