Šiuolaikiniai žmonės kenčia nuo gyvenimo tempo – įsigalint technologijoms, mokslo pažangai, didėjant žinių ir informacijos srautui, viską suvartojame greitai, nepatirdami jokio akimirkos malonumo. Kazlų Rūda kviečia stabtelėti ir pasidžiaugti kasdienybės teikiamais malonumais.
Lėtasis miestas
Pasaulyje yra 208 lėtą gyvenimo būdą propaguojančių miestų (angl. „slow city“) ir Kazlų Rūda tapo vienu jų. Lėtesnis gyvenimo tempas darosi vis labiau trokštamu kokybiško gyvenimo atributu ir net prabangos ženklu.
„Slow city“ statusą turinčiuose miestuose gyvena iki 50 tūkst. gyventojų ir juose yra greitą gyvenimą būdą ribojančios sąlygos. Pavyzdžiui, vengiama įsileisti didelius prekybos centrus, pirmenybė teikiama vietos ūkininkų produktams, papildomas dėmesys skiriamas kultūros paveldo saugojimui.
Turistai tokiuose miestuose skatinami daugiau skirti laiko tarpusavio bendravimui, pažinti vietines tradicijas, istoriją, patirtį tos vietos unikalumą.
Sugrįžimas į senovę
Kazlų Rūda išsiskiria savo autentika bei ramiu gyvenimo būdu, lyginant su didžiaisiais miestais, todėl pažinti šį kraštą neskubant yra puiki proga išbandyti lėtąjį turizmą.
Čia puikus kraštovaizdis, daug gamtos ramybės, unikalių amatų bei smulkiųjų verslininkų. Kazlų Rūdą iš visų pusių supa viena didžiausių Lietuvos girių, kuri 1863 m. buvo tapusi sukilėlių prieglobsčiu, vėliau partizanų namais. XVIII amžiuje čia buvo pradėta rūdos kasyba, kas formavo išskirtinę ir unikalią miesto augimo tradiciją.
Lėtojo turizmo krypties plėtojimas yra įtrauktas į Kazlų Rūdos strateginį miesto vystymo planą ir prasidėjusios iniciatyvos bus tęstinės.
Pirmiausia, miesto centre žmonės kviečiami pamiršti išmaniąsias technologijas ir fotografuoti ne telefonais, o akimis. Kavinės ir lankytinos vietos skatinamos ne tik neturėti bevielio interneto, bet ir pakviesti lankytojus sugrįžti į Lietuvos tarpukarį, aptarnaujant juos senoviniais skaitliukais, išbandyti antikvarines audio ir video priemones, o vietoje naujienų telefone, pavartyti pusšimčio metų senumo laikraščius.
Užburiančios gamtos vietos
Taip pat turistai įtraukiami į lėtojo turizmo veiklas: keliones dviračiais, bendruomenių edukacijas, miško ir gamtos teikiamas pramogas.
Kazlų Rūdos pašonėje ypatinga vieta – Novaraisčio ornitologinis draustinis, kuriame nuo rugsėjo iki spalio vienoje vietoje buriasi daugiausiai gervių Lietuvoje. Įspūdingas reginys – prieš išskrendant jų atliekamas atsisveikinimo šokis, kurį galima stebėti nuo įrengtos apžvalgos aikštelės.
Dar vienas gamtos objektas įtraukiantis užburiančiu grožiu ir kviečiantis mėgautis akimirka „čia ir dabar“ yra Raudonplynio kraštovaizdžio draustinis. Apsilankius jame, žmonės pasijunta lyg nukeliavę į pajūrį, nes žemyniniai kopagūbriai žavi auksiniu, per pirštus byrančiu smėliu, pušyno kvapu ir tvyrančia ramybe.
Poilsis ir pramogos
Užsukti ilgesniam laikui, pasimėgauti poilsiu gamtoje, sustoti ir neskubėti kviečia ir lėtąjį turizmą propaguojančios kaimo turizmo sodybos.
„Gervių giesmė“ įsikūrusi netoli Novaraisčio draustinio. „Vosylių sodyba“ žavi senoviniu rąstiniu namu. „Selemos kiemas“ kviečia pasimėgauti įvairiomis pramogomis nuo vandens dviračių iki mini golfo ar SPA. Kaimo turizmo sodyba „Agurkiškės” įsikūrusi net 3,5 hektaro plote, tad ieškantys gamtos poilsio ir ramybės, ras visa tai vienoje vietoje.
„Ąžuolų vila“ siūlo ne tik pailsėti, bet ir susipažinti iš arčiau su ūkyje augančiais gyvūnais – vaikai gali paglostyti ir avytes, pajoti arkliais, pamatyti antis ir vištas.
Lėtojo maitinimo potyrius kviečia išbandyti kavinės „Gudelių karčiama“, „Paparčio pavėsyje“, o vegetarus išskirtiniu meniu vilioja „Gintolina“.
Kazlų Rūdoje įsikūręs ir vienintelis Suvalkijoje virvių parkas, kuriame įrengtos trąsos tiek vaikams, tiek suaugusiems. Netoliese jo – pažintinis miško takas, kurio maršrute įrengti stendai, kviečiantys pažinti augalus ir gyvūnus, kuriuos galima pamatyti šiame take.