Paversk balų rūdą auksu 2023 m.

Paversk balų rūdą auksu - balų (pelkių) rūdos pritaikymas meninei veiklai

Kazlų Rūdos turizmo ir verslo informacijos centras 2023 m. įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos ir Kazlų Rūdos savivaldybės finansuojamą projektą „Paversk balų rūdą auksu- balų (pelkių) rūdos pritaikymas meninei veiklai“.

Rugsėjo 16-tąją Višakio Rūdos bendruomenės namuose vyko teorinės paskaitos – pirmoji apie balų (pelkių) rūdos atsiradimą Kazlų Rūdoje kartu su MB „Geologo kelionės“ ir šios įmonės vadovu Jonu Šečkumi. Antroji paskaita, kurią skaitė archeologijos mokslų daktarė Andra Strimaitienė palietė archeologijos paslaptis – jos metu buvo pristatomas ilgas geležies gavybos iš rūdos pažinimo kelias, aptarti geležies metalurgijos pėdsakų paieškų principai archeologijoje, etnoarcheologijoje ir metalografioje. Apžvelgtos galimybės jų aptikti Kazlų Rūdos apylinkėse remiantis senąją kartografija. Praktinę edukacijos dalį sudarė pažintis su artefaktais, randamais autentiškose archeologinėse rūdos lydyklose.

Vėliau projekto dalyviai vyko į ekspediciją, kurioje galėjo pamatyti kaip atrodo geležies rūdos klodai gamtoje, paieškoti ir prisirinkti geležies rūdos gabalėlių. Vėliau vykome į Valdo Arbašausko sodybą, kurioje buvo lipdoma rudnia. Dalyviai trumpai buvo supažindinti su procesu, galėjo užduoti klausimus kalviui Adomui Sviklui.

Antroji projekto diena buvo skirta geležies gavybai rudnioje. Rudnia buvo džiovinama malkomis, vėliau užkrauta pagaminta medžio anglimi, bei paruošta balų rūda. Temperatūra buvo keliama ir palaikoma savadarbių dumplių pagalba, kurios puikiai atliko savo darbą ir kuriomis galėjo pasidarbuoti kiekvienas eksperimento dalyvis. Eksperimentas buvo stebimas, duomenys fiksuojami, vėliau gauta geležis bus tyrinėjama.

Dienos pabaigoje projekto dalyviai gaminosi geležimi inkrustuotus pakabukus.

Projektui skirtos lėšos:

  • Lietuvos kultūros taryba – 3500 Eur
  • Kazlų Rūdos savivaldybė – 1500 Eur

Galerija