- This event has passed.
Europos paveldo dienos Višakio Rūdoje
16 rugsėjo, 2023 @ 12:00 - 13:00
Rugsėjo 16 d. 12 val. kviečiame į nemokamą ekskursiją po Višakio Rūdą.
Susitinkame Šaltinėlio g. 1, Višakio Rūda.
Višakio Rūda – vienintelis Marijampolės regione urbanistinę, kraštovaizdinę ir architektūrinę reikšmę turintis etnografinis kaimas, kuriame yra išlikę unikalūs kupetinio ir gatvinio kaimų bruožai. Aplankysime Šv. vyskupo Stanislovo bažnyčią, kuri yra vienintelis medinis neobaroko stiliaus sakralinis pastatas Sūduvoje. Pasivaikščiojimą baigsime Kazlų Rūdos Jurgio Dovydaičio viešosios bibliotekos Višakio Rūdos filiale apžiūrėdami senovinių knygų parodą, kurios didžiąją dalį surinko ilgametė šių apylinkių tyrinėtoja, kraštotyrininkė, mokytoja Ona Dainelytė – Arminienė.
Lietuvoje rugsėjo 8-17 dienomis vyks Europos paveldo dienos (EPD) – kultūros paveldo pažinimo ir aktualizavimo projektas, kuriuo siekiama supažindinti visuomenę su kultūros paveldu bei didinti jos sąmoningumą kultūros paveldo objektų vertės suvokimo ir jų išsaugojimo atžvilgiu. Europos paveldo dienų metu vyksta pažintiniai pasivaikščiojimai, paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, seminarai, atvirų durų dienos, parodos ir kt. Europos paveldo dienos – tai bendra Europos Tarybos ir Europos Komisijos programa, kurioje dalyvauja 48 šalys.
Visus kultūros paveldo objektus kūrė ir tebekuria žmonės bei tam tikros ypatingos, nuolat kauptos žinios ir tobulinti įgūdžiai. Prie kiekvieno iš jų kūrimo yra prisilietusi kūrėjo vaizduotė ir įgudusios meistro rankos. „Gyvasis paveldas: meistriškumo laboratorija“ – Europos paveldo dienų tema 2023 metais – kvies pažinti paveldo kūrėjus ir visą meistriškumo laboratoriją, veikiančią kultūros paveldo objektų kūrimo ir išsaugojimo procese.
Mūsų laikus pasiekę kultūros turtai – materiali žmogaus žinojimo ir įgūdžių išraiška – mus ne tik įpareigoja, bet gali tapti įkvėpimo ir idėjų šaltiniu, dar daugiau – tapatybės pagrindu ir tęstinumo jausmu. Ne tik mums reikia praeitį liudijančių ženklų, bet ir jiems reikia mūsų. Reikia ne tik mūsų žinių, bet ir supratimo bei pagarbos senosioms medžiagoms ir jų naudojimo technikoms. Tam, kad vakarykštis paveldas, tapęs šiandienos, galėtų tapti rytojaus paveldu.